Starlink uydusu nedir? Türkiye’den nasıl izlenir?  

2002 yılında kurulan, Elon Musk’ın gözbebeği SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uyduları uzay yolculuğuna başladı. Peki küresel internet projesinin yeni ayağı olan Starlink uydusu nedir? Türkiye’den nasıl izlenecek? Detaylar haberimizde..

Iphone 12 Pro hakkında öğrenilmesi gereken herşey

Starlink uydusu nedir? Türkiye’den nasıl izlenir?   

starlink uydusu nedir

2002 yılında kurulan, Elon Musk’ın gözbebeği SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uyduları uzay yolculuğuna başladı. Peki küresel internet projesinin yeni ayağı olan Starlink uydusu nedir? Türkiye’den nasıl izlenecek? Detaylar haberimizde..

Starlink uyduları Türkiye’den izlenebilecek

Son günlerde merakla beklenen SpaceX’in Starlink uyduları hakkında kısa bir bilgi verelim. Starlink uydusu, Amerikan uydu şirketi SpaceX  tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşan bir yapıya sahip. 

Starlink uyduları, büyük uydulara göre daha alçak yörüngede seyrediyor. Bu sebepten dolayı bazı insanlar zaman zaman bu uyduları UFO‘larla karıştırabiliyorlar.

Türkiye’nin üzerinden de geçecek olan Starlink uydularının yeni seyir haritasını canlı olarak izlemek ise mümkün. Haritayla beraber uyduların saat kaçta geçeceği, nereden geçeceği ise takip edilebiliyor.

Starlink uydusu Türkiye’den nasıl izlenecek?

– Buradan Starlink uydularının canlı seyrini gösteren siteyi açın,

– Sitenin yüklenmesini beklerken, tarayıcınızın konum algılama isteğine izin verin,

– Site yüklendiğinde ve konumunuz algılandığında uyduların görüneceği saat ve gün bilgileri ekranın solunda yer alacak,

– Zaman dilimlerini seçerek konumunuza göre uyduların hareketini görüntüleyebilirsiniz, eğer isterseniz ekranın sağ bölümünden Google Street View görüntülemesini de kullanabilirsiniz.

Apple, Üretmeye Başladığı Yüz Koruma Maskesinin Detaylarını Paylaştı

Starlink uydusu Türkiye’den 21 ve 22 Nisan‘da sitede görüntülenen saatlerde geçecek. Ayrıca uydunun farklı saatlerde nereden geçeceğini de görüntüleyebiliyorsunuz.

Starlink hakkında mini detay

Eğer yıllar yıllar önce bir karadeliğin içine düşmüş değilseniz, Elon Musk’ın kim olduğundan haberiniz vardır. SpaceX ve Tesla’nın patronu, geleceği yönlendiren teknolojilerinin yanı sıra kamuoyunun gözünde oluşturduğu karakter ile sürekli gündemde olan bir isim. Kasım 2017’de ülkemizi ziyaret eden Musk, Anıtkabir ziyaretiyle sosyal medyayı sallamıştı. Yeni nesil Türksat uydularının Falcon 9 roketleri ile ateşlenmesine dair anlaşma yapan Musk, Türkiye ziyaretini +1 milyon sosyal medya takipçisi ile sonlandırmıştı.

Özel uzay-havacılık firması SpaceX ve otonom-elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın elde ettiği başarılar, “Demir Adam”ın 2020’lerin ötesine uzanan yeni fütürist projelerini hayata geçirebilmesi için kritik önem taşıyor. Bu projelerden bir tanesi, Starlink.

Küresel uydu-internet projesi ağını temsil eden Starlink, başarılı olması halinde dünyanın dört bir yanına yüksek hızlı internet hizmeti sunacak. Ancak bunu hayal etmesi bile ne kadar zor ise tamamlanacağı güne kadar geçen süreç de hiç kolay olmayacak.

ELON MUSK’IN UYDU İNTERNET AĞI STARLİNK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER (Tüm detayları ile)