Android Telefonlarda Yedekleme İşlemi

 • Telefon yedekleme programı
 • Google yedekleme geri yükleme
 • Google Drive yedekleme geri yükleme
 • Android yedekleme programı full
 • Android geri yükleme
 • Samsung yedekleme
 • Samsung yedekleme ve Geri yükleme
 • Google Play Müzik yedekleme nasıl Yapılır

Gündelik hayatımızın önemli bir parçasını oluşturan, rehberimizden fotoğraflarımıza, müziklerimizden belgelerimize kadar bütün kişisel verilerimizi sakladığımız akıllı telefonlarımızın çalınma, bozulma veya değiştirme esnasında bizim için önemli olan belge ve anılarımızın kaybolmaması için yedekleme işlemi yapmak durumundayız. Çoğu kullanıcı yedekleme işlemi yapmayı bilmediği gibi, bilenlerin de yedekleme yapmak iş işten geçtikten sonra akıllarına geliyor. Kişisel verilerimizin güvenliğini sağlamak ve format işlemi sırasında bu verilerin kaybolmasını engellemek için düzenli olarak akıllı telefonlarımızı yedeklemek mağduriyetimizi engelleyecektir.

Farklı veri türleri için farklı yedekleme seçenekleri mevcuttur. Bu yazımızda bizim için önemli olan bütün verilerin nasıl yedeklendiğini madde madde açıklamaya çalıştık.

Android Telefonlarda Rehberi Yedekleme

Bütün kişilerimizin telefon numaralarından tutun da e-posta adreslerine varana kadar iletişim bilgilerinin yer aldığı rehber, şüphesiz ki akıllı telefonlarımızın en kıymetli alanıdır. Akıllı telefonlarda rehber kayıt noktası olarak 3 farklı depolama bölümü vardır.

 1. Akıllı telefonlarımızın depolama alanı
 2. Sim kartımızın depolama alanı
 3. Google ya da MIUI Kişiler depolama alanı

Verilerimizin kaybolmaması için akıllı telefonumuzun depolama alanından Sim Kart veya Google/MIUI Kişiler depolama alanına rehberimizi kopyalamamız, telefona erişimimiz olmadığında dahi rehbere erişimimizi sağlayacaktır. Bunun için aşağıdaki bağlantılardan rehber yedekleme işlemlerin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Akıllı telefondan Sim karta rehber yedekleme

Akıllı telefondan Google ya da MIUI Kişiler içerisine rehber yedekleme

Fotoğrafları ve Videoları Yedekleme

Akıllı telefonların fotoğraf ve video çekme kapasitesi arttığından beri, eğer profesyonel fotoğrafçı değilsek, herhangi bir dijital fotoğraf makinesi ve türevlerine ihtiyacımız kalmadı. Günlük hayatta anılarımızın yer aldığı fotoğraf ve video çekimleri için artık hepimiz akıllı telefonlarımızın fotoğraf ve video çekme özelliklerinden faydalanıyoruz. Telefon geliştiricilerin kamera özelliklerini sürekli geliştirmesi de bu konudaki ihtiyacımızı giderek daha kapsamlı karşılıyor. Sosyal medyada paylaştığımız, aile ve sosyal yaşamımızdaki insanların yer aldığı fotoğraf karelerini sonsuza kadar kaybetmek asla yaşamak istemeyeceğimiz bir kabus. Bu nedenle düzenli aralıklarla fotoğraf ve videolarımızı yedeklememiz bu kabusun yaşanmasına engel olacaktır.

Akıllı telefonlarımızda yer alan hatıralarımızı yedeklemenin birkaç yolu var.

 1. Google Drive üzerinden yedekleme
 2. Yandex.Disk üzerinden yedekleme
 3. Kişisel bilgisayarımız üzerinden yedekleme

Aşağıdaki bağlantılar üzerinden size uygun olan işlemi seçip nasıl yapıldığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Google Drive ile yedekleme işlemi yapma

Yandex.Disk ile yedekleme işlemi yapma

Akıllı telefondan bilgisayara veri aktarma

Akıllı Telefondaki Müzikleri Yedekleme

Müzikler belki de kaybolduğunda bizleri üzecek en son veri olabilir ancak aylarca belki de yıllarca biriktirdiğimiz ve bizleri her dinlediğimizde farklı anılara sürükleyen müzikleri sürekli olarak tekrar tekrar indirmek, şüphesiz ki yorucu bir hal alacaktır. Bu nedenle alınması gereken en sağlam önlem, akıllı telefonlarımızda bulunan müzikleri bilgisayarımız içerisine kaydederek kaybolmasını önlemek olacaktır.

PDF ve Office Dosyalarını Yedekleme

Akıllı telefonlar üzerinden eğlenceye yönelik ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz gibi, onları ele avuca sığan kişisel bilgisayarlar gibi kullanabildiğimizden ötürü, işimizle alakalı belge ve dosyaları da kolay ulaşım açısından içerisinde tutuyoruz. Haftalık ya da aylık raporlar, envanter listesi, portföylerimiz, üstlerimize veya müşterilerimize iletilmesi gereken ayrıntılı dosyalarımızın telefonumuzun başına bir şey gelmesi durumunda sonsuza kadar kaybolması iş hayatında asla yaşamak istemeyeceğimiz türden bir olumsuzluk. Bu nedenle gerek office dosyalarımızı gerekse de pdf dosyalarımızı sürekli olarak yedeklemek böyle bir kabusun yaşanmasına engel olacaktır.

Bunu yapmak için iki farklı yol var.

 1. Akıllı Telefondaki PDF’leri PC’ye yedekleme
 2. Office dosyalarını OneDrive ile yedekleme

Aşağıdaki bağlantılar üzerinden size uygun olan yedekleme işlemini yapabilirsiniz.

Akıllı telefondan bilgisayara veri aktarma

OneDrive ile Office dosyalarının yedeğini alma