Android Telefonlara Format Atma

 • Açılmayan telefona format atmak
 • Samsung hard format
 • Samsung format kodu
 • Telefona format atma programı
 • Samsung telefon sıfırlama kodu
 • Samsung format atma J7
 • Samsung telefon sıfırlama J7
 • Android telefon sıfırlama kodu

Akıllı telefonlar gündelik hayatımızın tam içerisine konuşlanmış durumda. Artık fotoğraf veya video çekmek, müzik dinlemek, kitap okumak, sevdikleriyle iletişim halinde olmak ve film izlemek için farklı farklı cihazlara sahip olma ihtiyacı hissetmiyor, çünkü akıllı telefonlarla bütün bu işlemleri kolaylıkla yapmak mümkün.

Her ihtiyacımıza cevap veren akıllı telefonların zaman zaman yazılımsal sorunlarla karşı karşıya kaldığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Telefonda yavaşlama, kasma sorunu, android telefonlarda yanıt vermiyor hatası gibi sorunlar, sürekli ihtiyaç halinde olduğumuz akıllı telefonlarımızda sinir bozucu ve acil çözüme ulaştırılması gereken yaygın sorunlardır.

Bu sorunları gidermenin en yaygın çözümü ise android telefona format atmaktır.

Not: Android telefonlara format atma sonrasında telefon içerisindeki bütün bilgiler silinecektir! Format atmadan önce telefon numaralarınızı, fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı yedeklemeniz gerekebilir.

Android Telefona Nasıl Format Atılır?

Format atmanın (hard reset) birkaç yolu var. Samsung telefona format atma kodla olduğu gibi, tuş kombinasyonlarıyla ya da menü içerisinden de format işlemini gerçekleştirebiliriz.

Ayarlardan Format Atma

Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla (Fabrika Ayarlarına Sıfırla) yönergesini izleyerek android telefonunuzu sıfırlayabilir, onu fabrikadan çıkmış ilk haline döndürebilirsiniz. Bu işlem android sürümünüzü eskitmez, sadece telefon içerisinde veri ve ayarları sıfırlar.

Samsung Telefonlarda Kodla Format Atma

Akıllı telefonunuzun Telefon simgesine tıklayarak Arama kısmına gelin. Telefonunuzun ekranından *2767*3855# tuşladıktan sonra arama yaptığınızda telefonunuz kendini fabrika ayarlarına geri döndürecektir.

Format Atma Tuş Kombinasyonu

Akıllı telefonlarda “yanıt vermiyor”, “yanıt vermeyi durdurdu” gibi hatalara sıklıkla karşılaşırız. Bu durum çoğu zaman kendiliğinden geçebildiği gibi, bazen de telefonun kullanılmasına engel olacak şekilde de karşımıza çıkar. Eğer yazılımsal bir sorundan kaynaklı akıllı telefonumuzun tuş takımına ya da ayarlar kısmına girmemiz mümkün değilse yapmamız gereken tuş kombinasyonuyla akıllı telefonumuza format atmaktır. Bunun için aşağıdaki yönergeleri izleyiniz.

 1. Cep telefonunuzu tamamen kapatın.
 2. Güç Açma/Kapama Tuşu ile Home (Orta Tuş) aynı anda basılı tutarak Android simgesini görene kadar tuşları bırakmayın.
 3. Çıkan ekranda /wipe data seçeneği içerisinden /factory reset sekmesini seçin.
 4. Reboot Now seçeneğinden telefonunuzu yeniden başlatın.
 5. Akıllı telefonunuz formatlama işlemi için kendini yeniden başlatacaktır.

Tuşsuz Telefonlarda Format Atma

2018 sonrası çıkan akıllı telefonların birçoğunda ekran alanını arttırmak için sabit tuş takımı artık konulmuyor. Ancak yine de telefonun kenarlarında bulunan tuşlar ile format atmak mümkün.

 1. Cep telefonunuzu tamamen kapatın.
 2. Güç Açma/Kapama Tuşu ile Ses Kısma tuşlarına aynı anda basılı tutarak Android simgesini görene kadar tuşları bırakmayın.
 3. Çıkan ekranda /wipe data seçeneği içerisinden /factory reset sekmesini seçin.
 4. Reboot Now seçeneğinden telefonunuzu yeniden başlatın.
 5. Akıllı telefonunuz formatlama işlemi için kendini yeniden başlatacaktır.