Android Telefondaki Kişileri Google’la Yedekleme

Akıllı telefonların hayatımızdaki yerinin oldukça büyük olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Hayatımızın her alanına etki eden akıllı telefonlardaki en önemli bilgiler ise kuşkusuz rehberimizde kayıtlı olan telefon numaralarımız. Kayıp, çalıntı, değiştirme ya da fabrika ayarlarına geri döndürme sırasında oluşacak olan rehberimizin silinme veya kaybolma riskine karşı önlemler almak zorundayız.

Başka bir yazımızda telefonumuzdaki rehberimizi sim kart içerisine aktararak kişilerimizin iletişim bilgilerinin kaybolmasının önüne geçebileceğimizi anlatmıştık. Ancak bu durum yine fiziksel bir kart içerisinde çözüldüğü için kayıp ya da çalıntı durumlarında hiçbir işe yaramayacaktır.

Bunun için Google üzerinden rehberimizi dijital ortamda yedekleyerek, fiziksel bir zarar durumunda iletişim bilgilerinin zarar görmesini engelleyeceğiz.

  • Bunun için akıllı telefonumuzun Ayarlar bölümüne girin.
  • Google Hesaplarını görüntüleyin.
  • Açık olan Google hesabınızın üzerine uzun süre dokunun yahut tıklayarak seçenekleri açın.
  • Karşınıza çıkacak olan Senkronizasyon menüsünden Kişiler sekmesini seçin.
  • Google birazdan otomatik yedeklemeyi açacak ve sürekli kontrol ederek yeni bir kontakt oluştuğu takdirde Google Contacts bünyesinde yedekleyecek. Daha sonra başka bir cihaza geçtiğinizde açacağınız Google hesabınız ile rehberinizi tekrar cihaza yükleyebileceksiniz.